استحقاقی چی میدن؟

استحقاقی یه سری وسایل مورد نیاز سربازان است که ادعا می کند به صورت رایگان به سربازان میدن ولی بعدا که حقوق شما رو واریز می کنن می بینید که کم کردن ! استحقاقی ما که نیروی انتظامی بودیم به شرح زیر بود:

کوله نظامی بزرگ = که همه چیز رو میریزین توش و بعدا اگه چیزی رو بخواین دوباره باید همه رو بیرون بیارید !
دو عدد لباس نظامی بزرگ = دو تا کوچک بودن و مجبور شدم با کلی لابی بگم برام از انبار لباس مناسب بیارن .

دو عدد شلوار بزرگ = دو تا اندازه نبودن و یکی شون رو تونستم با اندازه خودم پیدا کنم
یک اورکت: کوچک بود و یکی دیگه برام آوردن
دو زیرپوش و دو سفید = هر 4 قلم برام کوچک بودن. خداروشکر که خودم آورده بودم. این هایی که میدن بدن نماس! موقع حموم قشنگ همه شما رو دید می زنن !  پس اگه سایزتون بالاتر از حد متوسطه حتما این اقلام رو خودتون تهیه کنید
لباس و شلوار گرم ارتشی= این دو قلم هم برای من کوچک بودن و سایز مناسبشون رو کلا پیدا نکردم !
پوتین= سایز پای من 47 بود و سایز نادری بود. خوشبختانه یک پوتین با این سایز تو انبارشون بود و به من رسید ! 
واکس و فرچه= سه پلاستیک باید دور اینا بپیچین که بوی گند نگیره وسایلتون!
شامپو = به ما دو تا شامپوی سدر صحت دادند (!) اگه موهای معمولی دارین که هیچ ! ولی اگه موهایی دارین که به شامپوهای خاصی نیاز داره (چرب ، شوره دار و) شامپوی خودتون رو ببرید.
شامپوی بدن = برای شستشوی بدن هم یه شامپو بدن صحت دادن که من صابون برده بودم و انداختمش دور !
4 جوراب سیاه= جوراب شما باید ارتشی باشه و به جز اون هیچی قابل قبول نیست. 
ساق = روی جوراب برای گتر کردن استفاده میشه.
مسواک و خمیردندان= این دو قلم رو هم بهتون میدن . لازم نیست ببرید
کمربند نظامی = از کمربند معمولی خیلی راحت تره. من حتی بعد سربازی هم استفاده کردم. البته اگه سایز کمرتون بزرگه ، از قبل تهیه کنید.
فانسقه = فانسقه یک جور کمربند هست که برای حمل فشنگ ، قمقمه ، دوربین و ابزارهای دیگر استفاده میشه. در زمستان که اور می پوشین فانسقه رو بین سینه و شکم می بندن (شوخی نمی کنم ! دهنتون سرویس میشه! ) و تابستان ها دور کمر ! اگه مرزبانی نیفتید بعد آموزشی میاندازینش دور.

یه چیز دیگه هم هست که بهتون میدن و بعدا باید پس بدین و اونم یقلوی هست که یه ظرف مخصوص غذاست. چیزهایی دیگه هم ممکنه بهتون بفروشن که زورکیه و باید بخرین ! مثلا پوشه ، دفتر ، خودکار ، کش و.

اما اینایی که گفتم فقط چیزایی بود که اونجا میدن. شما چی باید ببرین؟ و چی نباید ببرین؟ الان میگم !

یه نکته رو مشخص کنم. هرچی کمتر وسیله ببرین بهتره ! فکر اوقات فراغت رو نکنید چون اصولا اونجا وقتی نخواهید داشت ! پس وسایلی مثل کتاب و مجله و هر وسیله غیرضروری دیگه رو نبرید چون نه وقت می کنید بخونید نه حوصله خواهید داشت.

چی ببریم؟

متاسفانه در سایت ها و فروم ها ، یه سری افراد بی اطلاع سایرین رو گمراه می کنند و چیزای ضروری رو توصیه نمی کنند و چیزای علمی تخیلی بیخود رو به سربازان یادآور میشن. من به شما میگم چی ببرین و چی نبرین !

پلاستیک فریزر = پلاستیک فریز کاربردهای زیادی داره. مثلا شما یه وسیله کوچک رو میخواین بین اون همه وسایلتون قرنطینه کنید تا گم نشه (مثلا مدارک ، دکمه یا.) یا مثلا حوصله ظرف شستن ندارید و میخواید یک پلاستیک روی یقلوی تون بکشید تا بعدا بندازینش دور ! 

کش = کش هایی که جنس بند شلوار دارند بیشتر توصیه میشه چون موقع گتر کردن اصلا پاره نمیشن !

قرص ویتامین = من در دوران آموزشی ، پنج بار سرما خوردم ! نمیدونم از نظر علمی قرص ویتامین تا چه حد کمک می کنه ولی اگه به نظرتون مفیده ببرین !

داروهای ضروری = شاید فکر کنید پادگان یه درمانگاه خوب داره و راحت هروقت مریض بشین درمانتون می کنن ولی سخت در اشتباهید. بلانسبت و دور از جان شما ، تا وقتی که به معنای واقعی کلمه رو به مرگ نباشید باید اونجا کار و تلاش کنید . درمانگاه اونجا هم در فقر دارویی به سر می بره. پس مجموعه کامل قرص های مقابله با سرماخوردگی (کلداکس ، آنتی هیستامین و.) قرص های مقابله با دندان درد و عفونت لثه (ژلوفن ، مترونیدازول ، پنی سیلین وی) اسهال (اسم داروشو نمیدونم ! ) و رو ببرید. امیدوارم لازمتون نشه ولی شک نکنید لازم میشه ! 

شکلات و آجیل = انشالله که پول دارین و می تونید آجیل بخرین ولی اگه نشد مقدار زیادی شکلات تلخ (مثلا باراکا) بخرید و ببرین .  به انرژی زیادی نیاز خواهید داشت.

سنجاق قفلی = بسیار رایجه که به دلیل فشار زیاد دکمه های لباس یا خدای نکرده شلوار شما پاره میشه و تا وقتی که بدوزینش باید یه جوری سرهمش کنید . 

دستمال کاغذی= دستمال کاغذی هرچقدر میتونید ببرین. حداقل سه بسته !

نخ و سوزن = برای دوختن همون دکمه ها که در بالا گفتم به کار میان .

دفترچه خاطرات = این چیزایی که الان به شما میگم رو از روی همون دفتر خاطرات میگم دیگه !

کارت تلفن = در پادگان ها حداقل هزار سرباز هستن که اکثرا میخوان با خونه شون تماس بگیرند و بنابراین بسیار رایجه که کارت تلفن های بوفه پادگان تمام بشه و هیچ تضمینی نیست که خیلی زود دوباره کارت تلفن بفروشن ! پس شما کارت تلفن از قبل داشته باشید .

کارت بانک = در سربازی ، ی بسیار رایجه . البته من در آموزشی در بین سربازای خودمون آدم ناجور ندیدم و همه عالی بودند. ولی به جز یه مقدار کم (مثلا 100 تومن) پول نقد نداشته باشید.

پول = حالا که بحث پول شد. اینکه چقدر ببرین به خودتون بستگی داره ولی کارت بانکی تون خیلی پر باشه ! خرج های شما زیاده ! مثلا همونطور که گفتم یه چیزایی رو به زور بهتون می فروشن که باید بخرین و بیست سی تومن خرج داره. باید به سربازای بومی پول خیاط رو بدین که اتیکت های شما رو روی لباستون بدوزن و بیارن که اونم بیست تومنی خرج داره. بوفه هم هست و دیگه شما قیمت نوشابه و کیک و اینا رو حساب کنید و اینکه روزی چقدر می خواین بخورین ! اینم بگذریم که ممکنه یه روز از غذا خوشتون نیاد و کلا بخواین ساندویچ بخرین. پس نتیجه می گیریم پولتون باید زیاد باشه.

قاشق = اگه نبرین از بوفه باید بخرین !

لیوان در دار استیل = برای خوردن آب و چایی مناسبه

شیشه نوشابه کوچک = برای اینکه توش رو پر آب کنید و شب تو خوابگاه اگه تشنه تون شد ، بخورین

اسپری زیر بغل = این مورد زیاد ومی نداره چون اونجا همه بوی سگ میدین (عذر میخوام البته ! ) ولی خب اگه به بوی بد حساس هستید ، ببرین

ناخن گیر = ناخن های شما هم حتما باید کوتاه باشه و گرنه بهتون گیر میدن (بهم گیر دادن که میگم! )

موزر = همونطور که در پست قبل گفتم کچل کردن موها قبل از اعزام ، پایان کار نیست و موهای شما دوباره اینقدر بلند میشه که از حالت مصوب خارج میشه. بنابراین شما رو به آرایشگاه می فرستن. در آرایشگاه چند سرباز هستن که با یک موزر موهای هم رو می تراشن ! اگه به بهداشت خودتون حساسید برای خودتون موزر ببرید!

قفل : یکی برای ساک خودتون و یکی برای ساک نظامی که بهتون میدن

غلط گیر: ساک های نظامی همه یه شکل هستند. شما می تونید با ماژیک غلط گیر روی کل ساک اسم و شماره تلفن خودتون رو بنویسید . این برای وقتی کاربرد داره که شما دارین با اتوبوس به مرخصی میرین و اینجوری کسی ساک شما رو اشتباهی نمی بره

چسب نواری: لازم میشه

چی نباید ببریم؟

این لیست هم شامل چیزای ممنوع و هم شامل چیزای بی خاصیت و بدرد نخور میشه:

موبایل = موبایل های لنزدار یکی از مواردی هست که حتی کادری ها هم جرات ندارند در محیط کار ازش استفاده کنند چون به شدت حفاظت اسرار مهمه . دیگه شما که آشخور هستین که جای خود دارین! موبایل رو چه ساده چه لنزدار نبرین . اگه ببرین جایی برای شارژش ندارید. تازه باید به کل افراد گروهانتون سر این قضیه اعتماد کنین و مطمئن باشید که شما رو لو نمیدن (زهی خیال باطل ! )

هرگونه وسیله انتقال اطلاعات= وسایلی مثل سی دی ، فلش ، رم و به شدت ممنوع هستند و ممکنه انگ جاسوسی هم به شما بخوره و حتی به زندان برید ! پیش اومده که میگم !

سیگار ، فندک ، کبریت = اگه سیگاری هستید سعی کنید ترک کنید و گرنه دوران سختی رو می گذرونید.  در دوره ما بچه ها یواشکی در دستشویی سیگار می کشیدن ولی بارها کادری ها مچ اونا رو گرفتند. 

قرص و داروی خواب آور =  ممنوعه ! نبرید ! خیالتون راحت ! اینقدر خسته این که مثل خرس می خوابید!

وسایل اضافی غذاخوری = رک و راست بگم. شما به پادگان نظامی می رید نه رستوران ! وقت زیادی هم برای میل کردن غذا ندارید و سریع و با عجله باید بخورین. پس همون قاشق و لیوان کفایت می کنه. در اینترنت می بینم که توصیه هایی از قبیل نمکدان ، آبلیمو ،ترشی (!) شربت ، پیاز (!) و سایر این چیزا رو می کنن و آدم واقعا در سلامت عقل این افراد شک می کنه !

لباس های شخصی: به جز اون لباسی که می پوشید و سوار اتوبوس به سمت پادگان میرین هیچ گونه لباس شخصی ، کفش  و همراه نبرید چون ملطقا اجازه پوشیدن اونا رو ندارید و شب باید با همون لباس کثیف بخوابید ! 

این لیست فعلا به ذهنم میرسه. اگه چیزی جا انداختم بگید. 

ادامه مطلب

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها